Cena diamantů

Diamant byl a vždy bude vyhledávaným symbolem bohatství, krásy a prosperity.

Při hodnocení a certifikaci diamantů se posuzují čtyři základní parametry:

Brus (cut) - moderní brus je založen na optických výpočtech se zaměřením na maximální krásu kamene

Váha (carat) – hmotnost diamantů se uvádí v karátech  (1ct = 200mg = 0,2g)

Čistota (clarity) – je dána počtem cizorodých látek obsazených v pozorovatelném diamantu

Barva (colour) – diamant se jako jediný drahý kámen vyskytuje v přírodě ve všech barevných modifikacích, ovšem nejčastější jsou odstíny (po vybroušení) od bílého po žlutý

Tyto parametry mají vliv na cenu a označují se jako 4C.

Diamant jako investice:

Nadčasový – cena diamantů za posledních sto let nezažila propad, neustále se drží nad mírou inflace v zemích s fungující ekonomikou.

Mezinárodně uznávaný – diamant nezná hranice, koupíte v Evropě, prodáte v Americe. Funguje tudíž i jako celosvětové platidlo, respektive směníte ho za jakoukoli měnu. Peníze za něj dostanete v každém koutě světa.

Trvalý – diamant nepodléhá módním trendům, na rozdíl od umění a starožitností. Ve srovnání s turbulencemi, náladami a rozmary akciových trhů si neustále drží svoji cenu. Lze u něj předpokládat pravidelný nárůst hodnoty.

Tradiční – diamant jako investice a efektivní forma úschovy majetku se využívá po staletí. Vždy kombinoval krásu s vysokou hodnotou. V současné době je do diamantů ukládáno zhruba 5 až 10% disponibilních prostředků.

Likvidní – prodej diamantů není složitý. I v krizových obdobích diamant snadno směníte za peníze, a to kdekoli na světě, přičemž cena je všude stejná.

Téměř nezničitelný – nerozbijete ho, nepoškrábete, nepůsobí na něj kyseliny, zásady ani voda. To neplatí bez výjimky u ostatních forem investic. Peníze, starožitnosti, cenné papíry nebo nemovitosti mohou být zničeny například přírodními živly. Každoročně miliony lidí poznají, jak zranitelná je hodnota většiny jejich investic v porovnání se silou přírody.

Vysoce mobilní – v kapse saka, nebo kalhot můžete přenášet díky diamantu až několik milionů korun, dolarů, euro, apod. Velikost diamantu umožňuje jeho snadný, rychlý a přitom nenápadný transport. Tato přednost může přijít vhod, při nenadálých situacích (požár, povodeň, válečný konflikt atd.), cenná sbírka umění, akcie, nebo nemovitost se v takových situacích změní ve ztracené peníze.

Koncentrovaný – neexistuje žádná látka v ekvivalentním objemu se srovnatelnou hodnotou, aniž by obchod s ní nebyl v rozporu s právními předpisy nebo zdraví bezpečný. Hodnota diamantu se přepočítává na dolary. Těžko ovšem dokážeme stěsnat ekvivalentní sumu v dolarech či jakékoliv jiné měně do objemu srovnatelného s diamantem.

Nenápadný – o veškerém Vašem movitém a nemovitém majetku existují záznamy – katastry, registry, atd. Sbíráte-li starožitnosti, rovněž neuniknete pozornosti svému okolí. Ovšem diamanty, pokud nechcete, neuvidí je kromě Vás nikdo, můžete je schovat před zraky konkurence, sousedů, apod. Je to skryté bohatství.  A naopak pokud chcete svůj finanční úspěch demonstrovat a ukázat okolí, stačí diamant vsadit do šperku.