Rodné listy diamantů

Každý diamant prodávaný seriózním obchodníkem musí být vybaven certifikátem, jejž vystavuje nezávislá geologická laboratoř  (Gemologie – nauka o drahých kamenech).

  1. Na certifikátu musí být uvedeny údaje o 4C (barva, hmotnost, čistota, typ a kvalita brusu).
  2. Certifikát musí nadále obsahovat název a adresu laboratoře, číslo a datum vystavení certifikátu.
  3. Certifikát Vám, jako kupci zaručuje kvalitu a pravost Vašeho diamantu.

Pokud by, jste se rozhodli pravost diamantu ověřit, jsou na to dvě možnosti.

ukázky certifikátů
Ukázky certifikátů

  1. Při prvním způsobu je třeba mnohaletých zkušeností s posuzováním diamantů, určité sady nástrojů a přístrojů a tisíců kamenů, které jsme již hodnotili a které již byly zároveň hodnoceny někým znalým. Tato metoda je tudíž pro běžného investora téměř nepoužitelná.
  2. Druhou možností je použití diamantových testerů. Jedná se o velmi rychlou a poměrně spolehlivou metodu, jak zjistit, jedná-li se o pravý diamant. Tyto testery fungují na základě měrné tepelné vodivosti diamantů. Pomocí této metody však nelze určit barvu, čistotu a kvalitu brusu, která má také zásadní vliv na cenu diamantu.   

Hodnocení diamantů založené na profesionálním posudku se začalo používat v návaznosti na prudce rostoucí trh s diamanty. GIA (Gemological Institute of America) v USA roku 1935 založil Gem Trade Laboratory, Gubelinova laboratoř v Lucernu vydává certifikáty od roku 1940, v roce 1961 byla založena Mezinárodní organizace sdružující výrobce a prodejce drahých kamenů, šperků a perel CIBJO a v roce 1976 založila oddělení pro certifikaci holandská Vysoká rada pro diamanty (Hoge  Raad voor Diamanten – HRD).